7
Fotogalerie

This War of Mine: Příběhy města sutin - válka je zpět (preview)

This War of Mine není zrovna typickou vánoční hrou - přežít ve válkou zmítaném městě, kde kolem vás umírají lidé a situaci vypadá každým dnem beznadějnější totiž kouzlo Vánoc moc nepodporuje. Přesto nepochybujeme o tom, že právě dlouho očekávané rozšíření Příběhy města sutin bude jednou z nejhranějších hrou letošních vánočních svátků.

This War of Mine byla bez přehánění jednou z nejočekávanějších a nejlepších her loňského roku. Pokud Vás tato hra zaujala, určitě už máte v hledáčku rozšíření s podtitulem Příběhy sutin města, jež Albi v létě oznámilo. Právě v těchto dnech se tato horká novinka dostává na pulty obchodů, takže pokud stále váháte s koupí, nebo o ní slyšíte poprvé, nyní máte možnost se s touto záležitostí seznámit v našem preview.

twom33.jpg

Rozšíření přinese 3 velké moduly, které můžete ale také nemusíte zapojit do hry. Jedná se konkrétně o Kanály, Farmáře a pětici různorodých scénářů a více se jim budeme věnovat v následujících odstavcích. Těšit se můžete na stovku nových karet, přičemž některé obohatí i základní balíčky, přes 30 různých žetonů, 7 nových figurek včetně kočky (!) a nové hlavní postavy jménem Emira a samozřejmě také nové scény, kterých bude několik stovek a zaberou kolem 120 stránek v Knize příběhů.

Potulující se vojáci a skrytí snipeři jsou při hledání jídla největším nebezpečím, pod obléhaným městem naštěstí existuje spletitá síť zapomenutých sklepů a kanálů

Už v původní hře byl velký risk, když jste se rozhodli vyjít ze svého úkrytu ven. V rozšíření je pohyb v ulicích města ještě nebezpečnější kvůli všudypřítomným sniperům. Jenže věčně se v domě schovávat nemůžete, navíc potřebujete jídlo a další věci, a tak bude třeba hledat jiné cesty, jak si je opatřit. Pod obléhaným městem naštěstí existuje spletitá síť zapomenutých sklepů a kanálů, která vám umožní vyhnout se sniperům a dalším ozbrojencům operujícím na povrchu. Přestože si ale nemyslete – a jsme si jistí, že pokud jste This War of Mine někdy hráli, tak by vás to ani nenapadlo –, že to bude idylická procházka podzemním labyrintem. I tady na vás totiž budou číhat mnohá nebezpečí...

twom1.pngtwom2.png

Modul Kanály vám umožní poslat některou z vašich postav do podzemí pod jednou ze tří aktuálních lokací. Kanály jsou ve hře reprezentovány zvláštními kartami, z nichž skládáte mapu. Můžete zde narazit na užitečné věci nebo společníky, ale samozřejmě můžete najít také zaplavené chodby, skrývající se dezertéry, můžete spadnout někam do díry, nebo si přivodit zranění. Autoři připravili celkem 235 scén, které vás mohou v podzemí potkat, a to už je solidní počet.

twom3.png

Dalším modulem je modul Farmáři. Do obléhané Pogory se začínají soustřeďovat lidé z okolních vesnic, kteří doufají, že ve městě se jim bude žít lépe. Jejich venkovské domovy a usedlosti byly zpustošeny válkou, rodiny a příbuzní zabiti... někteří venkované přišli obchodovat, jiní jen hledají nějakou kořist, kterou by mohli ukrást – každopádně je třeba s nimi počítat. Kromě toho, že modul Farmářů přidává do základních herních balíčků (Průzkum, Nálezy... ) nové karty, vám hlavně umožní přístup na městský trh. V původní hře sice existovala možnost obchodu s přeživšími lidmi v lokacích, ta však byla dost omezená, trh vám nabídne daleko větší možnosti.

twom4.png

Přístup na trh ale získáte jen za předpokladu, že obětujete některou z vašich získaných věcí. Na druhou stranu tady ale můžete obchodovat, nebo se můžete pokusit některou vámi vyhlédnutou věc prostě ukrást. Zároveň si však musíte dávat pozor, jak vás ostatní lidé na trhu vnímají – můžete se snažit udržovat dobré vztahy s nově příchozími, a tak si zajistit přístup na trh po celou dobu hraní, anebo se můžete rozhodnout využít jejich naivity a ukrást tolik věcí, kolik vezmete. Kromě nových karet tento modul přináší také dalších 186 herních scén do Knihy příběhů.

twom5.pngtwom6.png

Největším lákadlem Příběhů města sutin je pětice scénářů, které si tvůrci připravili. Galakta Games uvolnila informace o dvou z nich, první se jmenuje Epidemy a druhý Side by Side. Jak už název prvního napovídá, největším nepřítelem zde tentokrát nebudou vojáci, ale nebezpečná a vysoce nakažlivá nákaza. Existuje proti ní vakcína, ovšem ta je ve městě ještě vzácnější než voda a jinak než na černém trhu ji nezískáte. A nemusíme zmiňovat, že vás to bude stát nemalé prostředky... Druhý scénář je více zaměřen na mezilidské vztahy, vedle vašeho úkrytu se totiž usadí skupinka dalších čtyř lidí. Můžete se rozhodnout, zda jim budete pomáhat na úkor pohodlí a bezpečí vaší skupiny, nebo budete jejich problémy ignorovat ve svůj prospěch. Některé z těchto sousedských postav vám přitom mohou dost pomoct, zatímco jiné se stanou spíše vaší přítěží. K úspěšnému zvládnutí scénáře ovšem musí na konci hry přežít alespoň dva z vašich sousedů... Pakliže se vám podaří některý scénář vyhrát, budete moci otevřít příslušnou obálku se speciálním obsahem, který do hry přinese nové mechanismy.

Vzhledem k tomu, že se základní This War of Mine poměrně rychle ohraje a po několika hrách už zkrátka víte, co máte či nemáte dělat, se těšíme na nové prvky a mechanismy, které Příběh města sutin přinesou. Ačkoli přežívání v rozbombardovaném a obléhaném městě není zrovna TOP vánoční téma, víme, co bude přes vánoční svátky nejčastějším hostem na našem stole…

Určitě si přečtěte

Články odjinud