12
Fotogalerie

This War of Mine: Příběhy města sutin - válka pokračuje (recenze)

Válka nekončí, válka pokračuje. A v troskách rozbořeného Podgorenu se skrývají skupinky místních obyvatel s jediným cílem - přežít. Příběhy města sutin před vás postav nové výzvy, nové možnosti a hlavně pak nové příběhy.

Plusy
Scénáře a jejich příběhovost
Průzkum stok
Kočka
Možnost kombinace modulů
Minusy
Obtížnější
8  /10

Na sklonku roku 2016 se díky Albi na pultech českých obchodů objevila desková hra This War of Mine. Řada počítačových hráčů po vyslovení tohoto jména jistě zbystří, ještě před deskovkou totiž vznikla survival počítačová hra, jež hráče zavedla do města zmítaného občanskou válkou s jasným cílem – přežít. Hráči se pak museli vypořádávat se všemi nástrahami, a hlavně pak hrůzami, které je v ulicích rozbořené Podgorenu potkávaly na každém rohu. Oceňována byla zejména stísněná a atmosféra plná beznaděje. Jak se všechno tohle podařilo převést do podoby deskové hry? Velmi dobře, ale o tom si můžete více přečíst v naší recenzi.

Ačkoli This War of Mine není hrou pro každého – ať už kvůli tématu nebo mechanismům -, pozitivní recenze se jen hrnuly a také hráčské ohlasy byly ve většině případů kladné. Rozšíření na sebe tedy nedalo dlouho čekat, anglická verze vyšla na jaře loňského roku. Čeští hráči si museli nějaký ten měsíc počkat a na pultech českých obchodů se expanze s podtitulem Příběhy města sutin objevila krátce před Vánoci. Pokud stále otálíte s jejím pořízením, případně přemýšlíte o koupit základní hry, tato recenze by vám při rozhodování mohla pomoct.

IMG_20190320_084005_HDR.jpgIMG_20190320_084438_HDR.jpgIMG_20190320_084234_HDR.jpg

Krabice se základní hrou je poměrně velká a také těžká, leckoho tak pohled na rozšíření možná trochu zarazí – krabice se totiž v přehledem vejde do většího batohu. Nenechte se ale oklamat, novinek přináší opravdu hodně. Jak už jsme psali dříve, Příběhy města sutin nabízí několik modulů, které můžete vzájemně libovolně kombinovat. V prvé řadě se do party přeživších přidá nová postava, a to bezdomovkyně Emíra, která je zmíněná už v Knize příběhů se základní hry. Emira je tzv. černá postava, takže patří k těm slabším. Není zdatná a moc toho neunese, navíc je závislá na alkoholu a podléhá depresivním náladám. Na druhé straně ale není moc empatická a když je nejhůř, dokáže najít nějakou zeleninu. Kromě Emiry se k vám může přidat také kočka, jež vám může přinést nějaké jídlo.

IMG_20190320_083248_HDR.jpgIMG_20190320_083900_HDR.jpgIMG_20190320_083913_HDR.jpg

Vaši pozornost ale více upoutají tři velké moduly, a to stoky, farmáři a scénáře. Z tohoto tria nám nejméně sedli farmáři, kteří do hry přináší možnost navštívit tržiště. Válka už totiž trvá příliš dlouho a na venkově je situace ještě horší než ve městech, proto se několik farmářů z nedaleké vesnice rozhodlo, že zkusí své štěstí v hlavním městě a vybudovalo zde tržiště. To je samozřejmě k dispozici i vám, můžete si přitom vybrat, jestli budete s faráři obchodovat, pokusíte se je okrást nebo rovnou vydrancovat. Na tržišti se dají sehnat důležité věci jako jídlo nebo obvazy, ovšem můžete narazit také na rváče, kteří vás nenechají jen tak odejít. Musíte si také hlídat úroveň své pověsti – pokud se budete k trhovcům chovat špatně, může se klidně stát, že vám zakážou vstup na trh.

Už poněkud více nás zaujala možnost prozkoumávání stok, kam se můžete vydat v ve fázi průzkumu. V podzemí postupně odhalujete karty stok, volíte různé cesty, kudy jít a doufáte, že tentokrát se vám poštěstí najít nějaké jídlo nebo další užitečné předměty. Anebo se vám také může stát, že někam spadnete, nebo na vás zpoza rohu vyskočí ozbrojený voják…Průzkum stok je velmi riskantní a může vám nepěkně zavařit, na druhou stranu do hry přináší adrenalin z prozkoumávání neznámých míst. Každopádně ho však minimálně zpočátku doporučujeme hrát samostatně a nikoli v kombinaci s ostatními moduly – například příběhy –, protože dokáže přidat vrásky na čele i zkušeným hráčům.

IMG_20190320_084950_HDR.jpgIMG_20190320_084907_HDR.jpgIMG_20190320_084523_HDR.jpg

Nejvíce ze všech modulů se nám však líbily scénáře. Těch ke k dispozici pět a jsou velmi různorodé. Zatímco v jednom budete muset čelit epidemii smrtelné nákazy, v jiné se budete muset postarat o uprchlíky a v další zase vypátrat, kdo těžce zranil vašeho kamaráda. Scénáře do hry přidávají více příběhovosti. Ne že by This War of Mine nebylo o příbězích už v základu, nicméně v základní hře se vám často stane, že o žádnou zajímavou událost nebo příběh z knihy příběhů ani nenarazíte a celková atmosféra hry tím trpí. Toho se ovšem u scénářů bát nemusíte. Na druhou stranu je však třeba dodat, úspěšné dokončení scénáře je opravdová výzva. Rozhodně si nevystačíte se vzorcem hraní, který se dá úspěšně aplikovat na základní hru, tady budete muset mnohem více přemýšlet a také doufat, že vám budou nakloněny karty… Každý scénář trochu upravuje základní pravidla a přináší několik nových prvků. Pokud se vám však povede scénář pokořit, můžete otevřít jednu z pěti obálek odměny (jedna pro každý scénář), v nichž se ukrývají dvě karty.

IMG_20190320_084852_HDR.jpgIMG_20190320_084221_HDR.jpgIMG_20190320_084048_HDR.jpg

Příběhy města sutin přináší do This War of Mine čerstvý vítr. Modulů máte na výběr hned několik, takže se vám jen tak neohrají. Cena krabice se pohybuje kolem osmi stovek, a přestože se může zdát, že materiálu v krabici příliš není, hru to obohatí opravdu hodně. Samozřejmostí je kvalitní zpracování všech karet a komponent, kterým se mohla pyšnit už původní hra. Fanoušci This War of Mine tímto rozšířením rozhodně nešlápnou vedle. Vítaným zpestřením by však rozšíření mohlo být o pro ty, kterým TWoM moc nesedlo a krabice se jim válí doma ve skříni.

Určitě si přečtěte

Články odjinud