32
Fotogalerie

Tipy na nejlepší deskovky podle populárních videoher

Deskové hry podle počítačových nebo konzolových her už dnes nejsou žádnou výjimkou. Ba právě naopak - když se podíváte de regálů v obchodech s deskovkami, najdete tam řadu jmen známých z virtuálního prostředí. V následujícím článku vás z několika z nich seznámíme.

This War of Mine

PC verze This War of Mine není na rozdíl od ostatních her zmíněných v tomto článku žádnou velkou hrou. Dost možná, že pokud nesledujete videoherní scénu dostatečně důkladně nebo moc nemusíte nezávislé hry, o existenci počítačové předlohy nevíte. TWoM vás zavede do fiktivní země, kterou zmítá občanská válka. V roli skupinky přeživších bude váš úkol jediný – přežít do té doby, než válčící země uzavřou mír. Zdá se vám to jako brnkačka? Tak vězte, že prvních pár partií vás hra pořádně „sejme“ a než se stačíte rozkoukat, zjistíte, že všichni z vaší skupiny přeživších jsou mrtví…

IMG_20190320_083900_HDR.jpgIMG_20190320_084234_HDR.jpgIMG_20190320_084852_HDR.jpg

This War of Mine není rozhodně hrou pro každého, někomu nemusí sedět drastičnost a depresivní téma, jinému zase fakt, že jako hráči ovládáte celou skupinku přeživších a po jednotlivých tazích se střídáte se svými spoluhráči, takže nemáte moc příležitost sžít se s postavami. A někomu nebude po chuti zase to, že se po několika hrách lze vysledovat postupy, jak hru dohrát dovést do vítězného konce a zase už taková výzva to pro vás nebude. Jedno se však musí TWoM nechat – svou atmosférou vás dokáže absolutně pohltit.

solo1.jpg

Některé neduhy základní hry vyřešilo rozšíření Příběhy města sutin, které vyšlo na konci loňského roku. To přináší několik nových modulů, které hru příjemně zpestřují. Těšit se můžete na šestici scénářů, v nichž budete například hledat lék proti smrtící nákaze nebo vyšetřovat to, kdo se pokusil zabít vašeho kamaráda…

Název: This War of Mine
Vydavatel: Albi
Počet hráčů: 1-6

Pokračování 2 / 9

Zaklínač

Ok, dobře přiznáváme, že Zaklínač je spíš adaptace knižní série, deskovka Ignaczyho Trewiczka vychází z herního zpracování, které je ve světě rozšířenější, a tak mu místo v našem článku rozhodně patří. Zaklínač je hra s parádním zpracováním, jinak je ale bohužel rozporuplný. První háček tkví už v tom, že se jedná o kompetitivní hru, v níž musíte získat více bodů než spoluhráči. Body získáváte tak, že plníte zadané úkoly stávající se z hledání žetonů stop, případně bojem s příšerami. V podstatě tak každý hráč pobíhá po mapě a hraje si na svém vlastním písečku. Interakce s ostatními zde sice je, ale jen velmi malá. U této hry bychom velmi ocenili, kdyby byla kooperativní – jen si to představte, v roli Geralta, Marigolda, Triss a Yarpena Zigrina budete společně bojovat proti Nilfgaardu nebo Vilgefortzovi. Lákavé, že?

IMG_20180513_155647_HDR.jpgIMG_20180513_160018_HDR.jpgIMG_20180513_160210_HDR.jpg

Ve dvou hráčích Zaklínač funguje dobře, nicméně pokud se u stolu sejdete 3 nebo 4, může se partie nepříjemně natahovat. Kromě zpracování se nám líbí také to, že každá postava, za níž můžete hrát, je jiná a také si vyžaduje jiný styl hraní. Zatímco Geralt je neúnavný zabiják příšer, Triss se soustředí na své lektvary, Marigold na svůj důvtip a Yarpen se zase může spolehnout na své druhy trpaslíky. Líbí se nám také možnosti vylepšování postav hráčů prostřednictvím karet dovedností, lektvarů nebo elixírů.

IMG_20180513_160331_HDR.jpgIMG_20180513_160455_HDR.jpgIMG_20180513_160835_HDR.jpg

Zaklínač určitě nepatří k těm nejlepším hrám v našem žebříčku, přesto si své fanoušky – zejména mezi fanoušky univerza – najde. Pokud byste o jeho pořízení uvažovali, měli byste si pospíšit, vzhledem ke skončení licence se totiž neplánuje žádný dotisk, takže jakmile se vyprodají všechny krabice, které jsou ještě v obchodech, budete muset hledat už jen na bazarech…

Název: Zaklínač: Dobrodružná hra
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 2-4

Pokračování 3 / 9

Fallout

Jednou z největších událostí loňského léta bylo české vydání Falloutu. Hra měla na pulty českých obchodů doputovat už na jaře, nicméně do skaldů české pobočky Blackfiru dorazila až v červenci. Hra byla od počátku hodně srovnávána s výše zmíněným Zaklínačem a bohužel s ním mimo jiné sdílí i jeden neduh, a to sice rozporuplnost. Abychom však začali kladně, tak existuje jedna věc, kterou Fallout umí naprosto mistrovsky, a tou je vyprávění příběhů. To zde navíc probíhá poněkud netradičním způsobem – v krabici najdete přes 120 příběhových karet, které postupně taháte v závislosti na tom, jakým směrem se dějová linka odvíjí. Každá karta obsahuje flavour text a dvě až tři možnosti, jak se v dané situaci můžete rozhodnout. Ocitnete se tak například v opuštěném obchodě a uvidíte zde opuštěnou pokladnu – pokusíte se ji otevřít páčidlem, nebo raději zmizíte pryč?

IMG_20180804_154125.jpgIMG_20180804_154807.jpgIMG_20180804_155312.jpg

V tomto systému však tkví také jedna z největších slabin Falloutu – questy řeší všichni hráči společně, takže vám je některý z protihráčů může „ukrást“ a může příběh točit jiným směrem, než byste chtěli vy… Někomu nemusí sednout ani způsob vylepšování postavy, který nenabízí tolik volnosti, kolik byste od Falloutu čekali.

IMG_20180804_155302.jpgIMG_20180804_155753.jpg

A co vás vlastně v postapokalyptickém světě hry čeká? V rámci plnění questů budete hlavně hodně bojovat (soubojový systém je zajímavě řešen pomocí kostek a více se o něm dočtete v naší recenzi), prozkoumávat a plnit nejrůznější testy, abyste uspěli při plnění úkolů. A abychom nezapomněli – Fallout se dá perfektně hrát také jako sólo, takže pokud zrovna nebudete mít nikoho po ruce, nemusí vám to vůbec vadit.

Název: Fallout
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 1-4

Pokračování 4 / 9

Doom

Také tato legenda FPS stříleček se dočkala vlastní deskovkové adaptace. Oproti většině her z tohoto článku však Doom trochu zapadl – to je podle nás velká škoda, protože rozhodně má co nabídnout! Tato semikooperativní záležitost nabízí dvě kampaně a je určená pro 2-5 hráčů. Jeden z hráčů se ujme role Narušitele a bude hrát za démony, zatímco ostatní se stanou UAC mariňáky. Náplň jednotlivých misí je poměrně rozmanitá, navíc si můžete sestavit vlastní kampaň jen z misí, které vás baví nejvíc.

IMG_20180702_163507.jpgIMG_20180702_163813.jpgIMG_20180702_165907.jpg

Mariňáci si na začátku hry vytvoří balíček zbraní, ten je možné dále vylepšit nějakou zbraní, kterou naleznou na mapě (ano, nechybí samozřejmě ani BFG 9000!). To Narušitel má k dispozici scénářem určený typ i počet démonů – v případě nutnosti si může vyvolat další – a také speciálních démonických schopností. O pořadí tahů hráčů přitom rozhoduje náhoda – do jednoho balíčku společně zamícháte karty mariňáků a daný počet karet narušitele a následně v každém kole vytáhnete jednu kartu, jež rozhodne o tom, kdo bude hrát tentokrát. Náhoda hraje svou roli také při soubojích, protože ty jsou založeny na hodech kostkou.

IMG_20180702_163857.jpgIMG_20180702_170528.jpgIMG_20180702_170721.jpg

Doom je perfektně zpracovaná (figurky démonů jsou prostě boží!) akční hra z nelítostného prostředí Marsu, v níž sice hraje velkou roli náhoda, ale slovu se dostane také vaše taktické myšlení a schopnost plánovat. Trochu nás mrzí, že na našem trhu zapadla, protože pozornost si podle nás rozhodně zaslouží.

Název: Doom: Desková hra
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 2-5

Pokračování 5 / 9

Bloodborne

Nejnovější záležitostí z našeho článku je Bloodborne, který ve své české podobě spatřil světlo světa teprve před necelými dvěma měsíci. Hra vás zavede do města Yharnam, v něž propukla nebezpečná epidemie, která dělá z lidí vraždící zrůdy. Naštěstí však existují lovci příšer, kteří se nebojí ani těch nejhrůzostrašnějších obyvatel města a s klidem sobě vlastním jim tváří v tvář vpálí kulku mezi oči.

bb4.jpgbb5.jpg

Bloodborne je karetní hra pro 3-5 hráčů, jež se na první pohled tváří jako kooperativní, ovšem to tak úplně není pravda. Hráči sice spolupracují v tom, že nestvůr zabíjí společnými silami, nicméně na konci může vyhrát jen jeden z nich, a to ten, jenž získá nejvíce ozvěn krve. Pro každou partii si vylosujete jednoho hlavního bosse a deset dalších nepřátel, které budete muset zlikvidovat. K dispozici budete mít karty zbraní, zpočátku jen základní balíček, ale postupně si ho můžete vylepšovat nákupem nových. Abyste to neměli tak jednoduché, má většina nepřátel nějakou speciální schopnost a také na vás v každém kole zaútočí.

bb1.jpg

Za zranění nepřátel získáváte ozvěny krve a pokud nepřítele zraníte v kole, v němž je zabit, získáte i trofej, ty po skočení hry přeměníte na další ozvěny krve. Vyplatí se tak po očku sledovat ostatní hráče, abyste věděli, jaké karty mají ještě k dispozici, aby vám nakonec spoluhráči nevyfoukli trofej. Nečekejte tak bezmyšlenkovitou řežbu, ale spíše hru, u které budete muset přemýšlet a plánovat dopředu. A ač se to na první pohled nemusí zdát, je Bloodborne značně konfliktní záležitostí – řada zbraní vám totiž umožní uškodit soupeřům.

Název: Bloodborne: Karetní hra
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 3-5

Pokračování 6 / 9

Sid Meier´s Civilization: Desková hra

Je tomu již skoro 10 let, kdy se na českém trhu objevila deskoherní adaptace oblíbené počítačové strategie Civilizace. V České republice hra vyšla ve velkém nákladu a v loňském roce Blackfire oznámil, že jejich sklady opustila poslední kopie této hry. S pořízením hry byste tak neměli otálet, žádný další dotisk nebude a jakmile se doprodají všechny zásoby v obchodech, seženete Civilizaci už jen na bazarech. Tam se ostatně čas od času skutečně objevuje, protože řada hráčů po prvním hraní zjistí, že je to pro ně příliš velké sousto.

mo3.jpg

Civilizace nabízí skutečně komplexní budovatelský zážitek, opravdu budete mít pocit, že vám pod rukama něco roste. Budete prozkoumávat mapu, stavět města a různě je vylepšovat, ale soustředit se musíte také na výzkum nebo na kulturní vývoj. A zapomenout nesmíme ani na vojenskou stránku – soubojový systém je řešen pomocí karet a nesedne každému, nám se ovšem líbí. Komplexnost je na druhou stranu vykoupena poměrně složitými pravidly a zdlouhavou přípravou hry, a to řadu hráčů od hraní odradí.

Název: Sid Meier´s Civilizace
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 2-4

Pokračování 7 / 9

Civilizace: Nový úsvit

Na podzim loňského roku se na pulty českých obchodů dostala nová Civilizace s podtitulem Nový úsvit, která hlásala, že bude jednodušší a přístupnější než její starší sestra. A jak slibovala, tak se také stalo. Pravidla hry jsou poměrně jednoduchá, hraní pěkně odsýpá a je to zábava. Inspiraci si Nový úsvit bere z pátého dílu počítačové hry. Herní mapa je tvořená dílky mapy s hexagonovými políčky, přičemž celou mapu vidíte hned od začátku hry. Hrát můžete za 8 národů, mezi nimiž nechybí Francouzi, Japonci, Aztékové nebo Egypťané.  

IMG_20181031_111349_HDR.jpgIMG_20181031_111405_HDR.jpg

Inovativním prvkem je panel zaměření, pod nímž máte seřazeny karty pokroku. Tyto karty vám umožňují provést herní akce, které na sobě mají napsané. Tento systém je velmi jednoduchý a po chvíli přejde do krve i úplným nováčkům. Dalším zajímavým prvkem je přítomnost barbarů coby jakési umělé inteligence, jež se pohybuje po mapě a občas dokáže napáchat nepěknou neplechu.

IMG_20181031_111837_HDR.jpgIMG_20181031_111953_HDR.jpgIMG_20181031_112444_HDR.jpg

Hrací doba se pohybuje kolem jedné hodiny a vítězem se stává ten, kdo jako první splní tři z vylosovaných podmínek vítězství. Z Nového úsvitu sice nemáme takový budovatelský pocit jako v případě původní Civilizace, přesto si ji však rádi zahrajeme.

Název: Civilizace: Nový úsvit
Vydavatel: Blackfire
Počet hráčů: 2-4

Pokračování 8 / 9

Master of Orion

Master of Orion je desková hra na motivy legendární herní série, jež spatřila světlo světa již v 90. letech minulého století. Ujmete se zde role jedné z mimozemských (nebo lidské) rasy s jediným cílem – ovládnout celou galaxii. Kdo by však čekal diplomacii a politiku tak, jako v počítačové předloze, se mýlí. Ve hře v podstatě jen shromažďujete suroviny a karty a kdo získá více vítězných bodů, ten vyhrál.

mo2.jpgmo.jpg

Master of Orion nenabízí moc komplexní zážitek, na druhou stranu je rychle nachystán i odehrán, takže se perfektně hodí ve chvílích, kdy byste si zahráli něco svižného a jednoduchého.  A ano, pokud máte rádi konfliktní hry, bude se vám líbit i to, že můžete útočit na své protihráče. Pro fanoušky scifi by tento kůň ze stáje Mindoku mohl být zajímavou volbou.

Název: Master of Orion
Vydavatel: Mindok
Počet hráčů: 2-4

Pokračování 9 / 9

Další deskovky podle videoher

Předchozí výčet ani zdaleka nezahrnuje všechny deskové hry, které byly vytvořeny na motivy svých videoherních sourozenců. Snažili jsme se však vybrali takové hry, jež jsou v českém překladu a jsou běžně k dispozici v obchodech. Jako další zástupce této kategorie můžeme jmenovat například Age of Empire III nebo World of Warcraft, tyto tituly už však v současné době nejsou v prodeji. Z menších her, jež zaujmou spíše mladší publikum můžeme jmenovat například World of Tanks. Fanoušci sci-fi a mimozemšťanů zvlášť se zase mohou poohlédnout po XCOM: Desková hra.

Určitě si přečtěte

Články odjinud