27
Fotogalerie

Tipy na nejlepší hry zdarma pro Switch: MMO, battle royale a další

I když stále píšeme o tom, že na Switch vychází spoustu skvělých her, tak ne každý hráč si za ně může dovolit utrácet. Jak se na téhle konzoli můžete zabavit bez nutnosti tasit peněženku? Na minulých generacích to nebyla žádná sláva, ale Switch má v tomto ohledu co nabídnout.

Tetris 99 

Tetris je tady s námi už pěkných pár desítek let. Stále ale vycházejí jeho nové podoby, kdy se k jednoduchému konceptu přidávají různé zajímavé nové prvky. Nedávno to byl například Tetris Effect pro PlayStation 4, který podporuje i virtuální realitu. Nintendo ale přináší další alternativu. Spojilo základy Tetrisu s dnešním trendem battle royale her.  

tet.jpgtet4.jpgtet3.jpgtet2.jpg

V základu to stále není nic těžkého. Skládáte si tvary tak, aby vytvořily souvislou linii a pokud už nemáte další prostor, končíte. Tady ale nehrajete sami. Celkově je v jedné hře připojeno 99 hráčů, se kterými musíte soutěžit a můžete si také mezi sebou škodit. Není nic příjemného, když se vám z ničeho nic na vašem hracím poli navrší kostky hned o několik pater. 

Tak jednoduchý koncept i po tolika letech funguje výborně. Při samotném hraní je to docela chaos, protože mimo koordinace kostek také musíte dávat pozor na to, kdo na vás útočí a není od věci vybírat si zranitelné cíle pro vlastní útok. 

I když nemáte přímo rádi žánr battle royale a jeho hry, tuhle variantu na Switchi rozhodně vyzkoušejte. Tetris 99 ale bohužel patří mezi tituly, které si bez předplatného Nintendo Switch Online nezahrajete. Vzhledem k tomu, že je oproti konkurenci o dost levnější, to ale není zase taková tragédie. 

Pokračování 2 / 7

Warframe 

Příchod Warframu na Switch byl opravdu velký. Doposud si totiž jen málokdo dokázal představit, že tak velká MMO střílečka bude na této konzoli vůbec fungovat. A světe div se, ono to opravdu jde. Ještě, než se pustíte do samotného hraní, tak je samozřejmě nutné počítat s tím, že hra bude vypadat o něco hůř oproti konkurenčním platformám. To ostatně platí u všech multiplatformních titulů.  

war3.jpgwar4.jpgwar2.jpgwar.jpg

Warframe je ale krom grafiky naprosto stejný jako na ostatních konzolích nebo PC. Pokud nevíte, o co se jedná, tak je to takové free-to-play Destiny, kde cestujete po všemožných planetách a plníte různorodé mise. Není to zase tak dávno, co se i hráči na Nintendu dočkali datadisku Fortuna, který mimo tuny dalšího obsahu přináší také rozlehlou open-world lokaci.  

Trošku zamrzí fakt, že Warframe nepodporuje cross platform hraní. Alespoň propojení mezi konzolemi by dávalo smysl, ale vývojáři v tomto ohledu nic neplánují. Diskuze obecně ohledně cross-platform hraní po loňském rozruchu docela utichly.  

Jinak je ale Warframe jedinečnou záležitostí, která na Switchi nemá konkurenci. Užijete si spoustu zábavy i v případě, že nechcete platit za žádné mikrotransakce. Sice si tady za placenou měnu můžete pořídit silnější zbraně, ale vzhledem k tomu, že je hra hlavně o PvE, tak to nemá zase takový vliv na výsledek.

Pokračování 3 / 7

Arena of Valor 

Tento titul přišel na Switch z mobilních zařízení. Arena of Valor je MOBA záležitost od Tencentu, který je jednou z největších herních společností na světě a zároveň řídí herní trh v Číně. Arena of Valor patří mezi nejhranější mobilní hry tohoto žánru a příchod na Switch byl velmi vítaný, protože nic takového tam doposud nebylo. 

aov2.jpgaov3.jpgaov2.jpgaov.jpg

Z pohledu hratelnosti by se dalo říct, že je to o něco jednodušší League of Legends. Najdete tam výrazné podobnosti. Ono se ani není čemu divit, když Tencent mimo jiné vlastní i Riot Games, autory LoL, že si občas nějaký ten nápad vypůjčí. Na rozdíl od LoL tady ale najdete více herních režimů a každý týden za vaši aktivitu dostáváte odměny.  

Pokud jste někdy zkoušeli mobilní verzi, tak po příchodu na Switch budete zklamaní. Oproti ní je totiž tato verze dost ořezaná. Chybí tam spousta šampionů, skinů a dalšího obsahu. Je pro mě ale naprosto nepochopitelné, že na mobilech Arena of Valor běží lépe než na Switchi. Vzhledem k tomu, že konzole má stále stejný hardware, tak na tom měla optimalizace být lépe než na mobilních zařízeních, kde má každé zařízení jiné specifikace.  

Oproti mobilní verzi ale musím uznat, že je ovládání mnohem příjemnější, ať už hrajete na joy-conech nebo na Pro ovladači. Doufám, že vývojáři na switchové verzi hodlají pořádně zapracovat, protože Arena of Valor má šanci na velký úspěch a jinou MOBA hru tohoto střihu na Switchi nenajdete.  

Pokračování 4 / 7

Smite 

Do zelí Arena of Valor poleze konkurence na poli MOBA her. Smite už je mezi námi pěknou řádku let a po PC verzi se postupně dostal i na všechny konzole současné generace. Oproti ostatním na to ale jde trochu jinak. Tady totiž souboj sledujete z pohledu třetí osoby. Podobně fungovali Paragon od Epic Games, ale úspěch Fortnitu ho zastínil natolik, že celý projekt byl následně zrušen.  

smite.jpgsmite2.jpgamite4.jpgamite3.jpg

Jedna věc, kterou musím uznat, je, že Smite oproti předchozí zmíněné mobě vypadá na Switchi opravdu skvěle. Dokonce i po stránce optimalizace si s tím vývojáři z Hi-Rez Studios poradili mnohem lépe. Spíš bych čekal, že to bude přesně naopak, ale Smite v tomto ohledu mile překvapil.  

Jeho další výhodou je, že se do hraní nemusíte pouštět od úplného začátku, pokud už jste Smite hráli někdy předtím na jiné platformě. Stačí si spárovat účet s Nintendem a máte dostupné všechny bohy i skiny, které jste získali při předchozím hraní. Navíc můžete hrát i s kamarády na ostatních platformách. To ale platí pouze pro PC, Xbox One a Switch. PlayStation v tomto ohledu stále zůstává uzavřený.  

Smite na Switchi funguje stejně, jako na ostatních platformách. Nepřijdete o žádný obsah, ani o žádné události. Stejně tak i Battle Pass je tady dostupný a nové updaty přicházejí na čas jako u PC, Xboxu a PlayStationu. Smite je rozhodně jednou z těch lepších voleb z dostupných free-to-play her na Switch. 

Pokračování 5 / 7

Paladins 

Hi-Rez Studios na Switchi nemají jen jeden titul. Ještě před Smitem na něj přišli se svojí týmovou střílečkou Paladins. V minulosti kolem ní bylo dost kontroverze kvůli tomu, že se až příliš podobá hře Overwatch od Blizzardu, a to jak stylem hry, tak stylizací a hlavně hrdiny. U některých postav to opravdu bije do očí, pokud jste hráli oba zmíněné tituly. Stále se však jedná o zábavnou střílečku. 

pala.jpgpala4.jpgpala3.jpgpala2.jpg

Nechme ale konkurenční boje stranou a přesuňme se k samotné hře. Je tady několik módů, přičemž v každém z nich mezi sebou soupeří dva týmy s rozdílným složením hrdinů. Hi-Rez nezahálí a stále přidávají nové a nové postavy. Mimo to ale na bojišti také narazíte na mounty. Abyste se do akce nemuseli ploužit po svých, máte k dispozici mounta, díky kterému se na bojiště dostanete během chvilky. V základu je to obyčejný kůň, ale z lootboxu nebo za placenou měnu můžete získat i další varianty. Na hru jako takovou to ale vliv nemá.  

V minulém roce z Paladins také vzešla battle royale odnož, která ale nakonec byla ukončena a Hi-Rez následně do tohoto žánru vkročila se svým Realm Royale. S jejich přístupem by nemělo trvat dlouho a na Switchi uvidíme jejich třetí free-to-play titul. Opět musím podotknout, že Paladins stojí alespoň za vyzkoušení. Tento žánr totiž na Switchi moc zastoupení nemá. 

Pokračování 6 / 7

Brawlhalla 

Pokud se chcete jen lehce odreagovat u nějaké bojovky a nechce se vám utrácet za Super Smash Bros. Ultimate, můžete sáhnout po Brawlhalle od Ubisoftu. Je to v podstatě velmi jednoduchá záležitost, kdy jste spolu s ostatními hráči hozeni do arény a musíte se mezi sebou mydlit tak dlouho, dokud nezbude jen jeden.  

brawl.jpgbrawl4.jpgbrawl3.jpgbrawl2.jpg

V nabídce postav najdete několik desítek různých hrdinů, kteří mají docela rozdílné schopnosti, ale princip jejich ovládání je v základu stále stejný. Mezi nimi je třeba i Rayman. Pokud patříte mezi sběratele a chcete si odemknout vše, co hra nabízí, neobejdete se bez použití peněženky. Na druhou stranu se ale nákupy za skutečné peníze nevztahují na věci, které by ovlivňovaly hratelnost. Za placenou měnu si totiž můžete pořídit hlavně kosmetické doplňky. 

Brawlhalla mimo jiné nabízí také možnost hrát v offline módu až ve čtyřech lidech. A pokud chcete bojovat v žebříčcích s hráči z celého světa, jsou tady pro vás Ranked zápasy. Nechybí tady ani sezónní eventy, během kterých můžete plnit časově omezené mise a získávat exkluzivní odměny. Super Smash Bros. Ultimate sice v konkurenčním boji vede, ale Brawlhalla je pro něj příjemnou alternativou. 

Pokračování 7 / 7

Fortnite 

Pokud máte zájem o tradičnější battle royale, tak je k dispozici Fortnite, který i po více než roce stále slaví velké úspěchy. Momentálně ho sice trochu zastiňuje Apex Legends, ale ten na Switchi nenajdete. Tedy alespoň prozatím.  

for.jpgfor3.jpgfor2.jpgfor4.jpg

Opravdu je nutné Fortnite nějak blíže představovat? V minulém roce se z něj stal obrovský hit a dotáhl to i mimo herní média. Koncept je naprosto jednoduchý, a hlavně díky tomu, že Fortnite vyšel zdarma v době, kdy na poli tohoto žánru nebyla moc velká konkurence, se Epicu opravdu zadařilo. Sice to odnesly jejich ostatní projekty jako Unreal Tournament nebo Paragon, ale za ty utržené miliony jim to jistě stojí.  

Vývojáři stále přidávají nové události a sezóny nyní také můžete zcela zdarma získat Battle Pass s misemi, za které dostáváte všemožné skiny a tanečky. Je vidět, že největší vlna popularity už pomalu odplynula a Epic se to snaží opět pořádně nakopnout. Na konzoli od Nintenda ale ještě není taková konkurence. 

Výhodou také je, že nepotřebujete předplatné online služeb, a navíc si můžete zahrát s kamarády na všech ostatních platformách. Fortnite byl první, kdo propojil PC, Xbox, PlayStation i Nintendo. V tomhle ohledu se jim úspěch rozhodně upřít nedá.  


Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na celou řadu demoverzí a dalších možností, jak si vyzkoušet některé hry. To se týká i většiny velkých her přímo od Nintenda. V současnosti si například touto cestou můžete vyzkoušet nového Yoshiho nebo mecha střílečku Daemon x Machina a hráčům na Switchi neunikne ani beta Trials Rising. Podobně to sice funguje i na ostatních platformách, ale Nintendo do toho šlape mnohem víc a krom klasických dem si tak můžete vyzkoušet i velké hry, které ještě vůbec nevyšly.  

Switch je ohledně her zdarma rozhodně o několik kroků napřed oproti předchozím generacím. Podle různých úniků a oznámení by se letos měl jejich počet stále zvyšovat, ať už jde o úplné novinky nebo tituly, které už dříve vyšly na některou z ostatních platforem. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud