Tipy na nejlepší PC hry pod stromeček [Vánoce 2012]

Tipy na nejlepší PC hry pod stromeček [Vánoce 2012]

Hra je skvělý dárek na Vánoce, ale jakou z té obrovské nabídky vybrat? Máme pro vás tipy na to nejlepší, co letos vyšlo.

Blíží se Vánoce a známí se nás začínají ptát, co by si měli koupit, když už „děláme do těch počítačových her“. Stejně jako loni to vyřešíme veřejně a každý den na našich webech vydáme jeden článek s tipy, co se podle nás na sklonku roku 2012 vyplatí. Známým pak jen pošleme odkaz.

Hry jsou rozděleny podle žánrů, nejoblíbenější akční hry jsme ještě rozčlenili na dvě podkategorie – přeci jen podobných her vychází za rok nejvíce. Jedná se o naše redakční tipy, někdy můžete mít pocit, že jsme nějakou hru opomněli, ale to je otázka úhlu pohledu. Nicméně se žádným z následujících titulů chybu neuděláte.

Projděte si i tipy pro hry na Xbox 360 a Playstation 3. Celá řádka titulů je multiplatformních a ve zmíněných článcích najdete další inspiraci. Mimochodem, zaměřili jsme se i na deskové hry.

Střílečky z prvního pohledu

Borderlands 2

K dispozici i na X360 a PS3

Borderlands 2 představují nápaditý mix FPS a RPG. Hra vypadá a ovládá se jako klasická střílečka, ovšem vaši schopnost likvidovat protivníky kromě přesné práce s myší ovlivňuje i úroveň vašeho hrdiny a jeho vybavení. Hra zaujme grafickým ztvárněním, které připomíná oživlý komiks. Dalšími přednostmi je smysl pro humor, dlouhá herní doba (bez vedlejších questů přes 30 hodin), pestré lokace a možnost hrát až ve čtyřech hráčích.

Dishonored

K dispozici i na X360 a PS3

Ani nás druhý tip není úplně čistou střílečkou. Spíš jde o stealth akci v otevřenějších úrovních, kde si sami můžete vybírat, jakým stylem budete hrát. Nabízí se tak přirovnání k Deus Ex, či Thiefovi. Dishonored kromě svobodného hraní láká i grafickým zpracováním, na kterém se podílel Viktor Antonov – muž, který má na svědomí úžasné City 17 z legendárního Half-Life 2. I jeho Dunwall, město ve stylu londýnské průmyslové revoluce prolnuté prvky magie, se dá považovat mistrovské dílo.

Third person akce

Asassin’s Creed III

K dispozici i na X360 a PS3

Oblíbená série se v novém díle konečně přesunula a představuje nového hrdinu. Budete hrát za indiána Connora v době americké války o nezávislost. Asassin’s Creed III představuje nejrozmáchlejší hru série. Kromě dvou měst (Boston a New York) vás čeká i poctivý kus divočiny na prozkoumávání. Tvůrci klasickou hratelnost předchozích dílů obohatili o nové prvky v podobě lovu zvěře, námořních bitev a tak dále. Poznámka, PC verze Asassin’s Creed III se v obchodech objeví 22. listopadu.

Darksiders II

K dispozici i na X360 a PS3

První díl Darksiders byl trochu neprávem podceňovanou hrou, ovšem tahle akční řezanice s lehkými RPG si svoji pozornost zasloužila. Stejně jako si ji zaslouží snad ve všech ohledech vylepšené pokračování, Darksiders II. Hlavním hrdinou je nově Smrť, prostředí je tentokrát čistě fantasy a velký důraz se klade na získávání nových zbraní a výbavy, ovšem kromě toho vás čeká tradiční otevřený svět na prozkoumání, spousta pokladů k nalezení a tuna nepřátel k rozsekání na kusy.

RPG

Diablo III

Pouze pro PC

Původně jedna z nejočekávanějších PC her tohoto roku, následně i ta nejprodávanější čistě PC hra tohoto roku. Diablo III je pokračováním legendární série izometrických akčních RPG, kde se mluvením moc nezdržuje, a hlavní slovo mají zbraně. Tvůrci zachovali hlavní principy série, ale zároveň je vybrousili a vyleštili tak, aby hra dokázala zaujmout co nejširší vrstvu hráčů. Povedlo se jim to, Diablo III je zábavným akčním RPG pro každého. Pozor, hra vyžaduje neustálé připojení k internetu.

Dark Souls: Prepare to Die Edition

K dispozici i na X360 a PS3

Dark Souls představují takovou anomálii v dnešním světě her, které spíš zjednodušují a zlehčují. Dark Souls: Prepare to Die Edition jsou totiž brutálním a nemilosrdným hardcore RPG, kde budete umírat. A umírat. A znovu umírat. Ale stejně u hry vydržíte, protože je temná, neskutečně propracovaná a ďábelsky zábavná. Japonští tvůrci až dosud neměli zkušenosti s převáděním jejich her na PC, takže jsou Dark Souls docela nevybroušeným klenotem, ale hratelnost různé technické chybky bohatě vynahrazuje.

MMORPG

Guild Wars 2

Pouze pro PC

Guild Wars 2 představují na první pohled klasické fantasy MMORPG, kde si vytvoříte svého bojovníka, kouzelníka, lučištníka a tak dále, abyste následně vyrazili společně s dalšími hráči do rozlehlého světa plnit questy a zabíjet potvory. Guild Wars 2 však v rámci žánru vyčnívají, protože nevyžadují pravidelné měsíční poplatky – prostě si hru koupíte a následně můžete bez omezení hrát, kdykoliv máte čas. Hra je zároveň plná skvělých nápadů: zajímavý akční soubojový systému, dynamické události nahrazující questy, motivace k prozkoumávání lokací, odměňování prakticky za veškeré činnosti, obrovské PvP bitvy a tak dále.

The Secret World

Pouze pro PC

Pokud už vám fantasy prostředí v MMO hrách leze krkem, zkuste The Secret World. Představí vám tajný svět na pozadí toho našeho reálného. Takový, kde proti sobě bojují agenti Templářů, či Iluminátů a cestují mezi světy inspirovanými mýty, konspiracemi a záhadami. Hra je poměrně silně orientována na příběh, zajímavostí jsou hádankové úkoly. Akční soubojový systém vás donutí se během bojů hýbat a nápaditý je i systém levelování, kde v podstatě nejsou žádné úrovně, ale učíte se lépe zacházet se svými zbraněmi. A je jedno, jestli je to meč, magie, či třeba raketomet.

Strategie

XCOM: Enemy Unknown

K dispozici i na X360 a PS3

Moderní verze legendární strategické hry z devadesátých let. Zemi napadli mimozemšťané a je na tajné organizaci Xcom, aby se šmejdu z vesmíru postavila. Stejně jako v původní hře se jedná o mix strategické fáze, kde se staráte o svoji základnu, taktických tahových bitev. XCOM: Enemy Unknown ovšem představuje současnou hru, která je určena pro všechny. Všechny zdržující a zbytečně komplexní prvky byly osekány a výsledkem je výborně plynoucí hra se skvělou atmosférou.

Wargame: Evropská krize

Pouze pro PC

Zatímco Xcom je strategickou hrou pro široké hráčské publikum, Wargame: Evropská krize je určen spíš hardcore stratégům. Jedná se o komplexní real-time strategii, která je zasazena (jak už název napovídá) do doby studené války. Ano, ve hře jsou i české vojenské jednotky. Komplexnost Wargame si nejvíce uvědomíte v okamžiku, kdy zjistíte, že většinu hry trávíte v maximálně oddáleném pohledu, kde jsou jednotky znázorněny jenom přehlednými ikonkami. Pokud si však chcete válečný ryk užít naplno, lze si pohled přiblížit až přímo na jednotky a sledovat detaily, jako prach odletující po výstřelu z kanónu a tak podobně.

Sportovní

FIFA 2013

K dispozici i na X360 a PS3

Loňský ročník fotbalové hry přinesl zásadní novinku v podobě razantně překopaného fyzikálního systému. Letos na tak razantní novinky nenarazíte, jde spíše o evoluci než revoluci. Nicméně i to stačí na to, aby FIFA 13 představovala jednu z nejlepších fotbalových her všech dob. Tvůrci se zaměřili na útočnou hru, připravili výborný tutoriálový systém, ve kterém si můžete nacvičovat spoustu fotbalových situací a velmi zábavný je i kartičkový Ultimate Team.

Football Manager 2013

Pouze pro PC

Pokud vás nebaví řádit přímo na hřišti, ale raději dirigujete situaci spíš z povzdáli, určitě si nesmíte nechat uniknout nejnovější díl fotbalového manažeru Football Manager 2013. Jedná se o nejlepší hru svého druhu a nic na tom nemění fakt, že nemá příliš konkurence. Nový ročník je přístupnější i pro nováčky, protože tvůrci připravili jednoduší mód, ve kterém osekali některé zbytečné prvky a hra je přímočařejší. Ovšem tradiční fanoušci mohou být v klidu, protože klasický mód nechybí. Navíc určitě ocení i nové scénáře, ve kterých mají specifické cíle.

Závodní

Need for Speed: Most Wanted

K dispozici i na X360 a PS3

Nový díl dlouholeté závodní série mají na svědomí tvůrci Burnoutu a na Need for Speed: Most Wanted je to znát. Hlavním lákadlem je velké otevřené město, ve kterém se naháníte s dalšími závodníky a hlavně policií. Závodění je rychlé a agresivní, plechy se bortí, benzín hoří… prostě radost pro zběsilé řidiče. Lákadlem je i důraz na sociální funkce, kdy prakticky kdykoli vidíte závodní výkony svých kamarádů.

F1 2012

K dispozici i na X360 a PS3

Codemasters se zatím daří vydávání každoročního nášupu licencovaných závodu formule 1. Kromě očekávané aktualizace statistik je novinkou F1 2012 větší přístupnost nováčkům, ocenit se dá i větší přiblížení realitě – pokud si v kvalifikaci nastavíte auto špatně, budete s tím muset vydržet celý závod. Pokud máte rádi formule, určitě je nový ročník dobrou volbou.

 

Další tipy na vánoční dárky

Určitě si přečtěte

Články odjinud