Total Club Manager – opravdu totální manažer

Total Club Manager – opravdu totální manažer

„Co to zase ten trenér udělal?! Zase tam poslal Johanu? Vždyť Bolf je daleko lepší!“ Zdají se vám tyto slova povědomá? Často kritizujete jednání představitelů fotbalových klubů? Co takhle si jejich práci vyzkoušet na vlastní kůži? Dodržovat těsný rozpočet, vyhledávat nové posily, určovat taktiku a mnoho dalšího? Jste pro? Pak čeká Total Club Manager 2003 právě na vás.

Které povolání okolo fotbalu je nejzábavnější? Tak tuto otázku si položili vývojáři z EA Sports před tvorbou nejnovějšího fotbalového manažeru. Jednoznačná odpověď ale neexistuje, někoho zajímají peníze, které se okolo sportovního klání točí (zdravím tímto obchodníky z naší železné Sparty;-), jiný touží po úspěchu v evropských pohárech a zrovna támhleten pán se vyžívá při vymýšlení nejbrilantnější taktiky na další zápas. Každý jsme holt jiný a fotbal je natolik masovým sportem, že se při cestě za úspěchem bez všech těchto povolání žádný tým neobejde. Právě proto se ve Total Club Manageru 2003 můžete starat o všechny činnosti, které mají něco dočinění s nejpopulárnějším sportem u nás.

  

Zní to šíleně: ráno schůzka s obchodním partnerem kvůli sponzoringu, pak dohlédnout na přestavbu jižní tribuny stadiónu, omrknout sedmnáctiletého talentovaného mladíka z juniorky, poslat skauta do zahraničí, aby se tam poohlédl po nějakém slušném brankáři, nachystat taktiku na zápas Ligy Mistrů a pak přetrpět se zaťatými pěstmi celých devadesát minut fotbalové podívané. To vše v jednom jediném virtuálním dni v Total Club Managerovi. EA Sports letos zahájila frontální útok proti v Anglii oblíbené modle fotbalových nadšenců - Championship Manageru. Pravda, obyčejní smrtelníci po prvním pokusu o sblížení s hysterickým řevem od Championship Manageru utekli, ale kdo říká, že jsou Angličané po fotbalové stránce normální? Stačí se jen podívat do statistik prodejnosti, kde se tento titul objevuje s železnou pravidelností, i když spíše než hru z 21. století připomíná textový editor. Ovšem svou neuvěřitelnou rozsáhlostí a komplexností si získal srdce mnoha fotbalových fanoušků. Právě toho si určitě sportovní experti z konkurenční EA všimli, a tak se rozhodli pohřbít asi nepříliš úspěšnou sérii F.A. Premier League Manager a začít prakticky od začátku.

S novým názvem a nepopíratelnou snahou Championship Manager v rozsahu dohnat a samozřejmě také předehnat startuje do sezóny Total Club Manager 2003. Aby jste se v záplavě informací a možností hry neztráceli, můžete jednoduše označit činnosti, které svěříte svým podřízeným. Pokud tedy nemáte zájem cvičit juniorku, jednoduše klidně i v průběhu sezóny zmáčknete tlačítko, pomocí kterého tuto povinnost svěříte asistentům. A až se vám zase zachce, můžete se jich opět ujmout. Nebo vás nebaví neustálé handrkování s hráči o platu na další sezónu? Opět stačí jediný klik a máte po starostech.

Základním prvkem je samozřejmě vybírání základní jedenáctky a příslušné taktiky pro další zápas. Vše můžete nastavit ručně, ale pro zpohodlnění celého procesu lze jen zmáčknout příslušné tlačítko a počítač sám vybere nejsilnější možnou sestavu. Nebo třeba do přátelského zápasu vybere nejméně unavené hráče, případně ty, kteří v průběhu sezóny nedostávali tolik šancí. Samozřejmostí je rovněž nastavování týmové taktiky (oproti Championship Manageru ale působí poněkud očesanějším dojmem). Na druhou stranu se alespoň v záplavě tlačítek neztratíte. Pokud máte v týmu hvězdu, můžete z ní udělat tvůrce hry a spoluhráči mu budou častěji nahrávat. Pro ostrostřelce se hodí posunout vzdálenost, z které mají hráči dovoleno střílet, klasikou už jsou nastavení offsidové pasti či presinku v obraně.

  

Kromě toho závisí váš úspěch v zápase na atmosféře v týmu. Každý hráč má určitý stupeň morálky, která může negativně či pozitivně ovlivnit jeho výkon. Atmosféru do určité míry ovlivňují vztahy mezi hráči (mohou se pohádat na tréninku, člen základní jedenáctky se urazí, když angažujete hráče se stejnou specializací, sníží se jeho soustředěnost v období, kdy jeho manželka čeká dítě atd.), některé však můžete ovlivnit i vy. Třeba tím, že uspořádáte slavnostní večeři v útulné klubové restauraci. Nebo si s hráčem popovídáte při tréninku a uklidníte ho. Před zápasem se stačí vhodně vyjádřit v novinách a hned tím můžete vhodně nabudit svůj tým. A to jsem záměrně vynechal standardní postupy jako prémie za vítězství nebo vyhlášení nadcházejícího utkání klíčovým zápasem sezóny.

Při sledování zápasu máte tři možnosti. Buď si necháte zobrazit jen konečný výsledek nebo sledujete textové informace v průběhu zápasu a to nejlepší nakonec - můžete se na celý zápas dívat v přímém přenosu. Zde tvůrci nic nevymýšleli a šikovně využili sesterskou sérii fotbalových simulátorů FIFA. Celý engine je totiž převzat z loňského dílu (FIFA 2002). Rok je v grafickém zpracování sice docela dost, ale mezi fotbalovými manažery se stejně jedná o nadprůměrný vzhled. Kromě toho nemusíte u každého zápasu prosedět před monitorem půldruhé hodiny, ale stačí pouhých několik minut. Přesto padá hodně gólů a i kdyby vám tohle nestačilo, můžete rychlost hry zvýšit. Mimoto také můžete své hráče dirigovat. Třeba když je před brankou chumel, zařvete na obránce s míčem, ať vystřelí nebo raději nahraje. Stáváte se tak skoro přímým účastníkem dění, ale hra se nezvrhává ve FIFU, protože hráč váš příkaz taky nemusí vykonat. Tento systém má určitě svá pro a proti, ale rozhodně je zpestřením mnohdy monotónního sledování zápasů.

  

Kromě sportovních výsledků jsou samozřejmě důležité také finance. V zahraničí je zvykem, že nejdůležitější část peněz se do rozpočtu dostává prodejem vstupenek. Ale narozdíl od jiných her nemusíte před každým zápasem vymýšlet, kolik lidi zaplatí za zápas Bundesligy. Ceny se dají jednoduše nastavit dopředu a navíc třeba určit, že na zápasy s nejlepšími třemi týmy ligy se bude platit o 20% více. Kromě toho se musíte dohadovat se sponzory, kteří si kupují reklamní plochy na stadiónu, prodávat předměty s logem klubu a mnoho dalšího. (Zrovna teď přemýšlím, zda-li mám do skladu nakoupit 4000 triček s logem klubu nebo raději stejný počet vlajek. Je léto, takže asi zvítězí ty trička. Když je zlevním o pár liber, určitě se všechny prodají...)

Větší akčnost přidali tvůrci i do obchodování s hráči. Jako vždy se nejdříve musíte dohodnout s mateřským klubem a pak se samotným fotbalistou. Pokud se požadovaná suma a nabídka liší jen nepatrně (cca 10%), objeví se speciální okno, na jedné straně s poptávkou a na druhé s vaší nabídkou. V průběhu třiceti sekund můžete svou nabídku zvyšovat (a soupeř naopak snižovat svůj požadavek) a nakonec se dohodnout na kompromisu. Správnou strategií tak můžete na koupi či prodeji hráčů ušetřit milióny.

  

Suma sumárum nabízí Total Club Manager 2003 šestnáct ligových soutěží a to včetně exotických zemí jako Polska či Turecka. Bohužel díky velikosti naší zemičky nás EA opět opomněla. Fotbalisty z naší ligy sice můžete nakupovat, ovšem jejich jména jsou z větší části naprosto zcestná. Možná šlo pouze o problém rané verze hry, ale pravděpodobně ne. Každopádně Total Club Manager 2003 vypadá opravdu velice slibně. Spojení spousty herních možností v kombinaci s propracovanou automatizací určitě zaujme nejednoho fotbalového fanatika.

Pokud si chcete hru vyzkoušet, demoverzi stahujte zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud