Co se skrývá pod obalem environmentální agitace?
Úhledná stylizace
Výkonostně nenáročná hra
Nulová hratelnost
Mínusová motivace pro hráče
Zábava sotva na několik minut
Samá reklama
5 /10
O tom, že se ve hrách může vždy skrývat nějaké to poselství, už v dnešní době asi netřeba pochybovat. Ať už se jedná o sociální, filozofický nebo např. politický podtext, hry jako takové nabízejí celkem slušnou možnost nenápadné propagace určitého souboru myšlenek. Což je, jak mě tak napadá, výborné téma některého z budoucích článků v sekci herní filozofie.
Čím více stromů...
A právě jedno takové poselství v sobě skrývá nenápadná mobilní hříčka s názvem Twist Hit! vývojářů SayGames, kteří se podepsali například pod nedávno recenzovaný SnowDrift!. Ve finále se tak zdá, že otáčení se dokola je zkrátka tomuto studiu souzené, neboť se jedná o další hru, kde se kružnice stává základním herním principem. Obavy stranou, v žádném případě nejde o geometrickou hříčku, kde budete počítat poloměry a obvody, nýbrž jakousi prazvláštní pseudo-environmentální agitku s až nápadným důrazem na ochranu životního prostředí, ze které se vám bude točit hlava.



Vizuálně možná naláká, herně od sebe odkopne
Smyslem hry je za pomoci blahodárných krystalů plnit letokruhové prstence kmenů stromů. Zní to debilně? Ono to také docela debilní i je. Aby vše nebylo tak moc jednoduché, klíčové se stává načasování, protože svým paprskem hojnosti nesmíte zasáhnout ochranné bariéry. Ty jsou neustále v pohybu, zrychlují a zpomalují, mění svou velikost apod. Záchrana stromů, jak je také tohle bezduché naplňování kruhů drze označováno, se stává postupně náročnější a někdy i nervy drásající. Důraz je kladem především na odhad a pozornost hráče, celkově se však nejedná o žádnou větší výzvu.
Smyslem hry je za pomoci blahodárných krystalů plnit letokruhové prstence kmenů stromů. Zní to debilně? Ono to také docela debilní i je.
Vývojáři i tentokrát uplatnili stejný model jako v již zmiňovaném Snow Drift!. I nyní musíte plnit v rámci jednotlivých levelů několik výzev, a to stoprocentně a bezchybně. Jakmile vám jednou ujede ruka, nebo přesněji řečeno prst, budete si muset celý level nemilosrdně zopakovat. V žádném případě se však není čeho obávat, úrovně vám zaberou vždy maximálně dvě minuty.
... tím více stromů
Bohužel zmiňovaná environmentální agitka působí v celém konceptu poněkud samoúčelně a slouží spíše k zamaskování naprosto otřesné hratelnosti, která nenabízí nic jiného, než za pomoci statického paprsku střílet do středu pomyslného kmenu, čímž dojde k záchraně stromu. Paradoxní je potom situace, kdy je hráč za postup odměňován odemykáním nových stromů či krystalů, kterými to bude bezmyšlenkovitě pálit dále. Hratelnost nulová, motivace pro hráče mínusová. A skrývat prachsprostou nudu za záchranu stromů je zbabělost nad zbabělost.
Titulu ovšem nelze upřít příjemně vypadající barevnou grafiku, která určitě dokáže nalákat velké množství hráčů. Bohužel pěkné barvičky a podtext ochrany životního prostředí na dobrou hru nestačí. Jestliže jsme si v SnowDrift! vystačili se dvěma prsty, vězte, že tentokrát postačí prst jeden. Nebo klidně i nos. Je to jedno, protože ovládat tuhle zpackanou záchranu stromů zvládne čímkoli.
A zase ty reklamy
Hře bohužel příliš nepomáhá ani velké množství reklam, které vás budou provázet po každém levelu. A komu by to bylo málo, může si za další jejich sledování koupit nějaký ten nový krystal navíc. Který mu bude ve finále stejně k ničemu.



Snaha skrýt ve hře důraz na záchranu stromů bohužel vyznívá samoúčelně
Jak jsme již naznačili, pochválit musíme oku lahodící stylizaci hry a minimální požadavky na mobilní telefon. Na recenzovaném Xiaomi Redmi 3S běží vše v naprostém pořádku a bez výraznější zátěže, to samé platí pro výkonnější Sony Xperia XZ2 Compact. Bohužel mimo vizuální ztvárnění na hře asi těžko najdeme něco silně pozitivního.



Jednoduchá a nenáročná zábava vydrží sotva na několik desítek minut, motivace se vytrácí již krátce po pochopení základního principu hry. A pocit ochranáře životního prostředí? Nulový. Raději odložte mobilní telefon a vyrazte se kochat do přírody skutečnými stromy.
Verdikt
Twist Hit! není žádný hit. Mimo hezkou grafickou stylizaci nenabízí příliš zajímavého. Selhává celkový koncept, hratelnost i systém odměňování. Jedná se sice o jednoduchou zábavu, ta však funguje pouze několik levelů. A důraz na záchranu stromů? Pouze laciný trik, kdy tonoucí se stébla chytá.
Hra byla recenzována na telefonu Sony Xperia XZ2 Compact a Xiaomi Redmi 3S.