Dokáže hudba "udělat" kvalitní hru? Asi těžko. Nedokáže ji ani potopit. Takže je nedůležitá? Taky ne. Jaký tedy má hudba vliv na výsledný dojem ze hry? Tak právě touto otázkou jsme potrápili odborníky ze všech oblastí herního průmyslu. Výsledek? Hudba je podle nich šedá myška v pozadí, která dokáže dodat hře ten správný náboj. Nesouhlasíte? Řekněte nám svůj názor!
Otázky:
1. Jak moc může podle Vás ovlivnit výsledný dojem ze hry hudba? 2. Nadchla Vás nějaká hra svou hudbou? Nebo naopak dokázala Vás nějaká svým hudebním doprovodem naprosto znechutit?
|
M
artin Zavřel, Doupě
1. Podle mého názoru u některých žánrů může hudba ovlivnit dojem ze hry víc než grafika. Tak třeba válečné hry - monumentální orchestrální hudba zde dokáže vybudovat atmosféru a silný zážitek spolehlivěji než úžasné světelné efekty (vzorovým příkladem může být třeba Warhammer: Dark Omen). Českou strategii Paranoia 2 si svého času lidé kupovali jako hudební CD. A v případě dojemných pasáží, např. ve filmových animacích mezi úrovněmi, může hudba znamenat zásadní rozdíl mezi "ne-to-mě-zas-tak-nedojalo" a "sakra-kde-mám-kapesník" (Final Fantasy, MGS, Silent Hill… ). Herní hudba je pro mne osobně koníčkem a považuji se za nadšeného sběratele, který kromě jiného dokáže hrát úplnou hloupost, pokud má dobrou hudbu.
2. Už jsem je jmenoval výše, ale tak ještě jednou a konkrétněji: Final Fantasy VII (Aeris Theme, Main Theme, Finale), Metal Gear Solid 2 (Will the Virus still work, Comradeship), MGS3 (The Boss, The Sorrow), Silent Hill 2 (Promise, The Truth), Silent Hill 3 (Hometown, Letter), Xenogears (Two Little Pieces), Xenosaga (Sorrow), Alien Trilogy (kompletní OST)… je toho hodně. Na druhou stranu mne znechutila doposud prezentovaná hudba ze Stalkera (myslím, že tomu chybí melodie) a hodně mne zklamala také "hudba" u hry Doom 3.
Jan Hloušek, Centauri Production
Správně namíchaná hudba a zvukové efekty dodávají hře atmosféru stejně tak jako grafická či příběhová stránka. Myslím si, že je to jeden ze stěžejních prvků každé hry.
Co se týká konkrétní hudby - nepočítám-li osmibity, amigu a různé midi záležitosti - tak asi první hudba co mne opravdu nadchla ve hře byla v Lost Eden. I nyní se objevují výborné soundtracky, třeba Prince of Persia (Sands of Time). Špatné hry mne znechucují dnes a denně, ale že by mne opravdu špatná hudba odradila od výborné hry? To si nepamatuji.
Daniel Mikšovský, Progamers
Přestože by se mohlo zdát, že vedle parametrů jako je hratelnost, grafika, leveldesign, apod. je hudba nedůležitou součástí, považuji hudbu za jakousi třešničku na dortu, která dělá z velmi kvalitních her ty nezapomenutelné legendy. Mluvím zde například o legendární hře Doom nebo z novějších Warcraft 3. Zjednodušeně řečeno se dá konstatovat, že hudba sama nemůže zachránit propadák, ale ty nejlepší hry se bez kvalitní (většinou orchestrem natočené) hudby neobejdou.
Jiří Sládek, Gamestar
Hudba ovlivňuje zejména atmosféru a tím pádem i hratelnost. Určitě ale záleží na herním žánru - třeba u tahové strategie na ní určitě nebude záležet tolik, jako v případě hororové adventury. Popravdě řečeno hudbu samostatně příliš nevnímám, ale v poslední době mě docela potěšila zvuková kulisa u Vampire: Bloodlines, ze starších her se mi opravdu hodně líbí hudební motiv z Deus Ex (remix ze "dvojky" je taky fajn, ale už to není ono). Dobrých hudebních motivů je samozřejmě spousta, ale momentálně se mi moc nechce přemýšlet a vzpomínat, takže tohle bude muset stačit.
Jan Horčík, Doupě DVD
1. Úplně stejně jako film - a co by byl film bez hudby?
2. Spousta. Někdy to byly krátké úryvky skladeb, jindy celé tracky. Asi nejvíc vzpomínám - a hlavně si stále ještě občas pouštím - naprosto ojedinělý soundtrack k úplně prvnímu Command & Conquer. A znechutit? Nenechám se jen tak něčím znechutit, to to raději ztlumím :).
Eduard Rojíček, US Action
Nadchla mě hudba u Atlantisu 1 + 2.
Pavel Šťastný, AT Computers
Hudba podle mého názoru nepatří mezi nejdůležitější aspekty hry, ovšem výrazně ji ovlivňuje v konečném hodnocení u recenzentů a je rozhodně pěkným doplňkem. Hudby si ve hře všimnu pouze v případě, že je opravdu kvalitní, nebo pokud úplně chybí. V tomhle případě je rozhodně v popředí Morrowind, kde hudba byla tak famózní, že jsem ji dokázal dokonce dlouhé chvíle poslouchat i bez hraní.
Michal Acler (agile), České hry
Odpovídající hudba jako jedna ze složek výsledné hry samozřejmě může dojem jak zlepšit, tak zkazit. Kvalitní (a nejlépe dynamické) hudební motivy jsou hodně důležité hlavně u atmosferických her, kdy pomáhají hráče více vtáhnout do děje.
Her, které mě oslovily výběrem hudby, byla spousta. Nerad bych je všechny vyjmenovával, jelikož bych určitě na nějakou z nich zapomněl. Každopádně osobně hodně obdivuji práci skladatele Jespera Kyda, který měl na svědomí hudební doprovod mj. k hrám Messiah, sérii Hitman a především pak Freedom Fighters.