Yoshi už dávno nehraje jen roli Mariova poskoka, ale má čas i vlastní dobrodružství. A jak se zdá, tak i na hrátky s vlnou.
Yoshi's Woolly World klame tělem. Tahle cukerínově sladká plošinovka dokáže omámit fenomenálně roztomilým grafickým zpracováním, ale herně občas dokáže žahnout jako kopřiva – to když se snažíte překonat některou zapeklitou sestavu plošinek bránící vám v sebrání dalšího zpropadeného kousku z bonusových předmětů.
Dinosauři z vlny
Nový Yoshi nezapře svůj původ z herních studií Nintenda. Jde o vypulírovanou 2.5D plošinovku, jež staví na precizním ovládání, nápaditých úrovních, vybroušeném technickém zpracování a nezaměnitelném šarmu. Woolly World, jak už název napovídá, staví na originálním výtvarném zpracování, kdy je celý svět a postavy v něm vytvořen z vlny (a dalších látek). S vlnou slavil úspěch už Kirby na Wii, nyní se do heboučkého kabátku navlékla zelená ještěrka Yoshi.
Tentokrát nemusí zachraňovat nemluvňata, jako v sérii Yoshi's Island, ale své další kamarády, které v pleteném světě rozmotal zlotřilý Kamek a rozházel je do celkem 48 světů. Toliko tradiční prostinká zápletka. Osvědčený koncept tematických světů (písečný, lávový atd.), jež se dělí na samotné úrovně (osm na svět, obvykle každá čtvrtá je nějaký boj s bossem), zůstal zachován, takže pokud jste už někdy nějakou plošinovku od Nintenda hráli, nic moc vás nemůže překvapit.
Což by se ostatně dalo považovat za určitý zápor. Tvůrci nijak razantně neexperimentují se zaběhlými tématy a Woolly World se tak řadí spíš mezi tradičnější a usedlejší plošinkové kousky, než je třeba fenomenální Super Mario Galaxy. Vývojáři se snaží naplnit každou úroveň novými nápady a většinou se jim to daří, ovšem osobně mě občas zaujal úžasně roztomilý grafický efekt víc, než herní mechanika, která se v nějaké variantě vyskytla už ve třech jiných skákačkách.
Celý svět z vlny!
Tvůrci tahají z vlněného tématu maximum, takže Yoshi tentokrát nepolyká protivníky, ale rozplétá je a dělá z nich klubka vlny (jež následně používá jako projektily), během skoku se jeho nohy mění v malou vrtulku a podobně. Stejně tak vlna hraje i roli překážek, takže občas musíte rozplést kus scenérie, abyste se dostali dál, jinde mačkáte plyšový kus stěny a dalo se by pokračovat.
Specialitu představují pasáže, kdy se Yoshi promění do jiného tvaru (vrtulník, krtek…) a má za úkol se v časovém limitu dostat do cíle za využívání specifických herních mechanik.
Jak už jsem zmínil, tvůrci neustále žonglují s nápady, některé se v průběhu hry objeví vícekrát, jiné po prvním použití zahazují. Při takovém tempu se zákonitě stává, že určité pasáže jsou zábavnější než jiné, avšak pestrost funguje jako solidní motivace pro pokračování dál. Prostě to klasické: „ještě se podívám, o čem bude ta další úroveň“, abyste o pár desítek minut později bojovali s dalším finálním bossem daného světa.
Skrytá zákoutí
Další motivaci se stává snaha objevit všechny skryté bonusy v úrovních, protože přiznejme si to, samotné primární snažení se dostat ze startu do cíle levelu příliš problémů nedělá. Yoshi's Woolly World se snaží být hrou pro celou rodinu, takže jádro úrovní je obvykle jednoduché a výzvu pro hardcore hráče představují místy až ďábelsky ukryté bonusy – v každé úrovni je ukryto 5 kytiček, 5 klubek vlny, 20 nálepek a 20 srdíček.
Zatímco proskákat se na konec úrovně zvládnete za 5 minut, hledáním bonusů strávíte klidně i další půlhodinu navíc. V pozdější fází naštěstí dostanete vlněného čmuchala na pomoc, plus se dá nakoupit usnadnění, jež bonusy zviditelňuje. Ostatně ulehčení se dá za herní měnu nakoupit celá řada, přičemž pro úplně nezkušené hráče se nabízí i speciální mód, ve kterém Yoshi dokáže létat a doklouzat se do cíle je trivialita. Zmiňoval jsem, že je Yoshi pro celou rodinu, ne?
Zábava pro každého
Jak už bývá dobrým zvykem posledních plošinovek od Nintenda, Yoshi's Woolly World dá hrát ve více hráčích – tentokrát tedy jen ve dvou. I to však stačí na spoustu chtěné i nechtěné zábavy, kdy se místo precizní kooperace nešťastnou náhodou shodíte do propasti. Pokud nemáte nikoho do party, můžete kamaráda nahradit amiibem, jež do hry zavolá druhého Yoshiho. Bohužel ten jen kopíruje vaše pohyby a obvykle spíš překáží, než pomáhá. Na druhou stranu, můžete to brát jako další výzvu.
[gamebox Yoshi's Woolly World:28728]
Yoshi's Woolly World možná chybí ta genialita absolutních plošinkových klenotů, navzdory tomu však jde o více než kompetentní skákačku, která dokáže skvěle pobavit. A navíc je tak roztomilá, že dokáže vykouzlit úsměv na tváři i tomu největšímu škarohlídovi.