20
Fotogalerie

Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

PlayerUnknown's Battlegrounds

Nejdřív si shrneme, co je to vlastně battle royale. Jedna velká mapa, spousta hráčů, kteří spadnou do jejích částí bez jakéhokoliv vybavení a zbraní. Vše si během chvíle musejí nasbírat v přilehlých oblastech, nepřáteli se to tady totiž jen hemží. A přežít může jen jeden. Postupem času do hry zasahuje i zóna. Musíte se držet v určité oblasti, jinak to s vámi nedopadne dobře. Battle Royale má spoustu podob. Hraní jako jednotlivec, duo nebo celé týmy čítající čtyři hráče. Koncept je to jednoduchý, ale momentálně ovládá většinu herního průmyslu.

Nemůžeme začít ničím jiným než samotným králem žánru. PUBG nedávno vyběhl z předběžného přístupu a zatím se otrkává, ale naštěstí to není jedna z těch her, které se v této fázi ani nedají spustit. Vydání regulérní verze 1.0 proběhlo nedávno a od té doby čísla jen stoupají. Už nyní má rekordní prodeje a momentálně je nejhranější hrou na celém Steamu.

p1.jpg 
p2.jpgp3.jpgp4.jpg

V čem je kouzlo PUBG? Nic zásadního v tom nehledejte. Stále je to o tom přežít až do konce. Studio Bluehole, které má mimo jiné na svědomí MMORPG Tera, koncept Battle Royale zpracovalo zatím nejlépe ze všech. Někdo může namítat, že PUBG stále obsahuje spoustu chyb a některé věci chybí, jako například rozličné animace. Tvůrci ale nelení a postupně přidávají. Dorazila nová mapa, systém animací a aktualizace nadále postupují.

Na internetu můžete najít spoustu rozhovorů přímo s Brendanem Greenem (PlayerUnknown), kde prozrazuje, jakým směrem se PUBG bude v budoucnu ubírat. Mimochodem je to také člověk, který vytvořil původní Battle Royale mód pro Armu, kterým to tak nějak celé začalo. 

Novými mapami to ale nekončí. Chystají se nové předměty, zbraně, zkrátka spousta obsahu, aby hra čas od času dostala nějaké to osvěžení. Greene také řekl, že chtějí s PUBG cílit i na e-sport. Své diváky by si určitě našel vzhledem k tomu, že PUBG momentálně patří mezi nejsledovanější hry na Twitchi.

Pokračování 2 / 5

H1Z1: King of the Kill

H1Z1 přišlo na Steam v dobách, kdy byl Early Access ještě v plenkách. Už před nějakou chvílí vyšla plná verze a za tu dobu se toho změnilo docela dost. Původně měla hra dvě složky. První byla čistě o přežívání, druhá pak v podobě battle royale. Ještě před tím, než hra vyšla z předběžného přístupu, se rozdělila na 2 samostatné tituly, což také znamenalo dvojnásobnou cenu. Tímhle si vývojáři u komunity rozhodně nešplhli.

h1.jpg 
h2.jpgh3.jpgh4.jpg

U survival části proběhlo ještě několik dalších změn, ale mi zůstaneme u King of the Kill, což je ta nejpřímočařejší ukázka žánru battle royale. Přistanete s padákem, naberete věci a snažíte se přežít. To samé se ale dá říct i o PUBG, že? Tak proč H1Z1 není natolik úspěšnou hrou? Jednoduše proto, že se o ní vývojáři nestarají dost na to, aby si to zasloužila. Celkově hra není propracovaná do takové míry jako PUBG. Dalo by se říct, že je to taková arkádovější verze, bez jakékoliv přidané hodnoty.

Původně se na tomto titulu podílel i Brendan Greene. Vývoj ale nešel takovým směrem, jaký si představoval, takže se raději přesunul k PUBG. Neví se přesně, o jaké problémy konkrétně šlo, ale přesně v těch dobách to s H1Z1 začalo jít z kopce. Stále je to ale ucházející battle royale hra, která není náročná jak na hráče, tak na hardware.

Pokračování 3 / 5

Fortnite Battle Royale

Ano, čtete dobře. I Fortnite do tohoto žánru patří. Původně to sice byla tower-defense third-person střílečka se zombíkama, ale studio Epic Games se rozhodlo, že chce také naskočit na vlak popularity žánru battle royale. Proto vytvořilo samostatnou část hry zvanou prostě a jednoduše Battle Royale.

f.jpg 
f2.jpgf3.jpgf4.jpg

Je až neuvěřitelné, jak se netají tím, že sprostě okopírovali PUBG téměř 1:1. Můžete říct, že ten žánr je tady dlouho, takže těch her bylo za tu dobu přece víc, ale v případě Fortnite a PUBG je tam až moc podobností, které při porovnání obou titulů přímo praští do oka. Jediným rozdílem je to, že stejně jako v normálním režimu Fortnite můžete i zde budovat. To hře dodává trochu zajímavější aspekt a úplně nový rozměr. To samé platí i o komiksově laděné grafiky.

Epic Games si pochvalují, jak se jejich Battle Royale daří. Do karet jim hraje hlavně to, že je jejich hra zdarma, a to jak na PC, tak na konzolích. Hlavně v případě konzolí mají největší úspěch, protože podobnou hru tam zatím nenajdete. 

Pokračování 4 / 5

The Culling

The Culling je další alternativou, která se od předchozích liší daleko více. Ať už jsme se bavili o Fortnite nebo PUBG, tak všude jste přežívali se střelnou zbraní v ruce. Tady ale budeme muset mít sakra štěstí, abyste na nějakou takovou narazili.

c1.jpg 
c2.jpgc3.jpgc4.jpg

Hlavním aspektem boje tedy budou zbraně nablízko, takže je soubojový systém trochu propracovanější než v ostatních hrách. Možná je to právě tímhle, že The Culling není zase až tak populární, i když k tomu má slušně nakročeno.

Pokud se chcete dostat k nějakému lepšímu vybavení a nechce se vám nic hledat, tak si ničím nepomůžete. Hledat loot prostě musíte. Občas se vám ale podaří nalézt vysílačku, kterou si přivoláte drop, ve kterém můžete najít opravdu dobré vybavení. Přivoláním dropu na sebe ale upoutáte pozornost. Pak ani nemáte jistotu, že kýžený loot skončí ve vašich rukou. 

Pokračování 5 / 5

Infestation: The New Z

Tuhle hru možná neznáte z jednoho prostého důvodu. Několikrát totiž měnila jméno, protože její pověst nebyla ze začátku vůbec zářná. Její původní jméno je totiž The War Z. Vycházela ve stejné době jako předběžný přístup pro DayZ, takže obě hry byly hodně srovnávané. V tu dobu se také koncept WarZ a DayZ opravdu hodně podobal. No, a jak to dopadlo? Velmi špatně. Po tom, co hra vyšla, se vlastně ani nedala pořádně hrát. Všude samý bug a někteří hráči ji ani nedokázali spustit.

i.jpg 
i2.jpgi3.jpgi4.jpg

Následně si hra přivlastnila jméno Infestation: Survivor Stories. Vývojáři se tak chtěli zbavit vzniklé nenávisti a hromady nadávek, které se stále vážou ke jménu The WarZ. Tady to ale ještě nekončí. V nadpisu totiž vidíte název Infestation: The New Z a to by snad už měla být konečná podoba této hry od Fredaikis.

Tato hra ale není celá o battle royale. Svezla se na vlně úspěchu stejně jako již zmiňovaný Fortnite. Je to zdarma, nevypadá to nejhůř a rozběhne to téměř každý stroj. Přesně díky tomu je battle royal mód populární i v takové hře, jako je Infestation The New Z.

Před pár lety to byl MOBA žánr, teď na scénu nastupuje battle royale vlna, kterou odstartovalo PUBG spolu s H1Z1. Chystá se ještě celá řada dalších her nebo módů, které si také chtějí ukousnout kousek z koláče úspěchu. Například poslední díl akce Ghost Recon by měl dost Battle Royale mód. A vlastně i tam, kde to celé před lety začalo, to stále ještě žije. Nemluvím o ničem jiném než o původní modifikaci pro Armu. Máme tady tedy další žánr, který vznikl z modifikace stejně jako MOBA. Myslíte, že se s ním bude battle royale rovnat do té míry, že o něm budeme slýchat ještě několik dalších let?

Určitě si přečtěte

Články odjinud